Боярка – ProZorre місто!
Два роки тому Боярка однією з перших у Київській області приєдналась до платформи ProZorro.Закупівлі. Завдяки цьому місто стало лідером на Київщині щодо прозорості.
24 січня 2018 року зроблено ще один крок до покращення управління містом.
Міський голова Олександр Зарубін підписав Декларацію про співпрацю між електронною системою ProZorro.Продажі та Боярською міською радою щодо прозорого і ефективного продажу і оренди комунального майна. Боярка увійшла до двадцятки міст України, які приєднались до системи.
;
Під час підписання Декларації, Боярський міський голова Олександр Зарубін наголосив, що для Боярки – це не перший досвід такої співпраці до того часу, як подібні проекти стають обов’язковими. Боярка була однією з перших на Київщині, хто почав роботу ще з пілотним проектом ProZorro Електронні закупівлі. «І сьогодні ми знову одні із перших, хто приєднується до ProZorro.Продажі. Ми маємо намір у нашому місті зробити прозорими і відкритими всі механізми управління, продажів та закупівель».
Як сказав міський голова, вже зараз у рейтингу прозорості міст, який організовано TransparentCities, Боярка посідає в Київській області перше місце. Із семи міст Київщини в цьому рейтингу лише 2 міста районного значення, і зокрема, Боярка, а решта – обласного.
«Ми хочемо змінювати наше місто, нашу державу. І саме такі системи, як ProZorro.Продажі роблять управління в містах і державі відкритими», – зазначив Олександр Зарубін.
Керівник проекту ProZorro.Продажі, радник міністра інфраструктури України Олексій Соболєв, презентуючи проект, зауважив, що електронні аукціони – це ефективний інструмент для всіх державних структур і можливість знайти покупця чесно і прозоро, а також продати чи передати в оренду майно за ринковою ціною.
«Ми хочемо, щоб міста України приєднувались до реформи і почали активно використовувати систему ProZorro.Продажі для управління своїм майном: продажу, передачі в оренду, проведення аукціонів на право проведення ярмарку, розміщення реклами тощо, – повідомив Олексій Соболєв. – Місто від цього отримає повну прозорість процесу продажу: не буде конфліктів. Адже той, хто запропонує кращу ціну, отримує контракт. Завдяки приєднанню до системи, місто може стати по-справжньому інноваційним. Ми шукаємо міста, які готові використовувати нашу систему, щоб знайти нові сфери її використання. Таким чином ми зможемо її покращити. І коли вона стане обов’язковою для всіх, інші міста зможуть користуватися системою ще більш ефективно».
За словами Олексія Соболєва, розробники програми спиралися на українську практику системи закупівель, яка нині вже показала свою успішність завдяки прозорості та спрощенню проведення сотень тисяч закупівель: «Ми проводили дослідження світової практики і дійшли висновку, що подібної системи ніде крім України немає. Продажі в країнах світу децентралізовані. Зазвичай, кожне агентство, місто створює свій маленький сайтик, на якому виставляє товар. Мінус таких сайтів – про них не всі знають. Система, до якої приєднані всі, надає зовсім інші можливості користувачам Через платформу продажів за рік пілотування продано об’єктів на суму 5,8 млрд. грн. і кожну отриману від продажу гривню абсолютно прозоро можна відстежити. Це нівелює будь-які суперечки бізнесу за активи, знімає будь-які підозри щодо корупції. Така прозорість убезпечує місцеву владу від подібних конфліктів та ситуацій», – наголосив Олексій Соболєв.
Система ProZorro.Продажі розроблена на основі аналогічної системи «ProZorro.Закупівлі», яка нині забезпечує повну прозорість тисяч закупівель.
Система електронних продажів вже дає можливість місцевим бюджетам дуже швидко генерувати додаткові кошти. На аукціонах відкривається ринкова ціна, що дозволяє місту продати те, чого воно не могло досі продати. Окрім продажу за ринковою ціною, система дозволяє уникнути якихось преференцій на чиюсь користь.
Впровадження системи ProZorro.Продажі є практичною реформою в Україні, яка має підтримку з боку Кабінету Міністрів України, міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Фонду гарантування вкладів, РНБУ, громадськості.
Міста, які підключаються зараз до цієї системи, отримують додаткову популяризацію. Їх досвід активно використовують інші міста. Боярка навчиться працювати з системою до того, як вона стане обов’язковою, а також внести свої пропозиції щодо покращення програми.
Нещодавно Верховна Рада України ухвалила Закон про приватизацію, за яким мала приватизація комунального майна (об’єкти вартістю до 200 млн. грн.) буде відбуватися на платформі ProZorro.Продажі.
Механізм використання аналогічний системі електронних закупівель. Ті ж майданчики, що використовуються для закупівель, надають послугу опублікування лотів для продажу.
Перший етап приєднання до проекту – це підписання Меморандуму. Другий – підписання договорів міської ради, комунальних підприємств з майданчиками.
Проект ProZorro.Продажі реалізується за фінансової підтримки Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) – першого в Україні та Молдові регіонального фонду прямих інвестицій з капіталом $150 млн., заснованого за фінансування уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та громадської організації Transparency International Україна – українського відділення всесвітньо відомої антикорупційної організації Transparency International, заснованої 1993 року в Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном.