ДЕНЬ ДЕРЖАВНОГО ГІМНУ УКРАЇНИ
Державні символи – Герб, Прапор та Гімн встановлені Конституцією України. Герб і прапор нашої держави може намалювати навіть дитина, а Гімн тепер знає весь світ. Ці символи єднають українців, незалежно від місця їх перебування.
Офіційна музична редакція Державного Гімну України була ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, а текст затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року.
А саме 10 березня 1865 року вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» в Перемишлі (Польща). Ним завершили концерт, присвячений пам’яті Тараса Шевченка.
Текст національного символу народився 1862 року і відразу отримав поширення в Західній Україні. Михайло Вербицький – знаний композитор – написав до нього музику.
За часів УНР і ЗУНР слова і музика пісні почали з’являтися у багатьох виданнях, його виконували різні хорові колективи та духові оркестри. А 15 березня 1939-го пісня отримала статус офіційного гімну Карпатської України.
Восени 1919-го денікінці спалили всі наявні примірники «Ще не вмерла Україна», випущені 1917 року. За часів більшовицького режиму пісня стала буржуазно-націоналістичною, її суворо заборонили, жорстоко переслідували, а за її виконання можна було поплатитися не лише свободою, а й життям. Головна причина заборони – текст, який не давав українцям забути, що вони козацького роду.
Наприкінці 1980-х – початку 1990-х пісня знову потужно поширилася серед українців. У липні 1991-го після урочистих зборів, присвячених першій річниці ухвалення Декларації про державний суверенітет України, у палаці «Україна» відбувся концерт, завершальним акордом якого стало виконання всіма присутніми у залі пісні «Ще не вмерла Україна».
Тільки уявіть собі, скільки разів прозвучали ці слова за час, який проминув від 10 березня 1865 року? Скільки поколінь патріотів виросли, тримаючи в серцях найбільшу цінність – любов до свого народу та своєї країни?
Зараз, коли нові герої воюють за територіальну цілісність нашої країни, гімн має особливе значення для всіх і є тією духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу.
* За матеріалами з відкритих джерел